Projekti “Albanian Roots – Rrenjet Shqiptare” Ishem, Durres
|

Projekti “Albanian Roots – Rrenjet Shqiptare” Ishem, Durres

Organizata ‘Rrenjet Shqiptare’ ka nën kujdesin e veçantë projektin e fondeve të shqiptareve nga e gjithë bota ku kontribuan për të ndihmuar të dëmtuarit nga Termeti. Nder të tjera, Bordi i Organizatës sonë ka menduar t’i ofrojë zonës së Ishmit Durrës, pervec ndërtimit të shtëpive, do behet e mundur dhe realizimi i një biblioteke të…

THE MARCH FOR CHAMERIA IN NEW YORK – VATRA PARTICIPATES AND PAYS TRIBUTE TO THE ARBERESH PARADE

THE MARCH FOR CHAMERIA IN NEW YORK – VATRA PARTICIPATES AND PAYS TRIBUTE TO THE ARBERESH PARADE

By: Rafaela Prifti In my view, if we keep silent about a chapter of our history, then it won’t be long before we would be forced to learn about Albania and Albanians from the Serbs’, Greeks’ or Turks’ viewpoint. The Albanian Parade at the 2019 Annual Ethnic Communities March was dedicated to Chameria in recognition…

Parada Shqiptare 2019 i dedikohet Çamërise – Nju Jork USA

Parada Shqiptare 2019 i dedikohet Çamërise – Nju Jork USA

24 Mars 2019 Ne takimin e parë të Parades Shqiptare për vitin 2019 organizatat Shqiptare në Nju Jork u mbledhen në shtëpin e Vatres në Bronx Nju Jork. Organizatat Shqiptare votuan të gjitha që parada Shqiptare 2019 ti dedikohet Çamërise dhe të perkujtojm 75 vjetorin e gjenocidid Shqipatar (Çam) nga shovenistet Grek! Në mbledhje mori…

A MASS GRAVE OF HUNDREDS OF ALBANIAN CHAMS IS HIDDEN UNDER A SPORTS STADIUM in GREECE!

A MASS GRAVE OF HUNDREDS OF ALBANIAN CHAMS IS HIDDEN UNDER A SPORTS STADIUM in GREECE!

A MASS GRAVE OF HUNDREDS OF ALBANIAN CHAMS IS HIDDEN UNDER A SPORTS STADIUM! Sketch of the location of the neighborhoods, properties and families of Paramithia in 1930s and 1940s which indicate the Albanian autochthony of the town. A site of the mass graves of over 600 massacred Albanian Chams today sits under a stadium….

Përse Organizata Albanian Roots – Rrënjët Shqiptare nuk merr pjesë në “Samitin e Diaspores”

Përse Organizata Albanian Roots – Rrënjët Shqiptare nuk merr pjesë në “Samitin e Diaspores”

Përse Organizata Shqiptaro – Amerikane Albanian Roots – Rrënjët Shqiptare nuk merr pjesë në “Samitin e Diaspores”. Organizata Rrënjët Shqiptare – Albanian Roots është një nga organizatat më vitale të komunitetit shqiptaro – amerikan e cila prej vitesh organizon të vetmen paradë shqiptare në Nju Jork, kushtuar traditës, kulturës dhe vlerave tona kombëtare. Natyrisht ne…

Presidenti Grek Çamët jan kriminel! – NUK reagon Shqipëria!

Presidenti Grek Çamët jan kriminel! – NUK reagon Shqipëria!

Presidenti Grek Pavlopulos “Çamët jan kriminelë”- NUK rreagon Shqipëria! “Çamët kriminelë!” Idrizi: Pavlopulos po sillet si trashëgimtari direkt i Napoleon Zervës Kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi komenton deklaratat e presidentit grek  Prokopis Pavlopulos i cili u quajti” kriminelë çamët” . Në studion e Ora News me gazetaren Beti Njuma, Idrizi tha se Pavlopulos po sillet si…

13 vjecari Dren Dobruna zgjellet te luaj per kombetaren Amerikane (U15) por ai don Shqiperinë!

13 vjecari Dren Dobruna zgjellet te luaj per kombetaren Amerikane (U15) por ai don Shqiperinë!

Dren Dobruna shqiptari i lindur ne Amerike, nga prinder qe iken nga lufta ne Kosovë gjat viteve 90. Dren aktualisht luan ne akedemine NYCFC per moshat U15. Dreni eshte talent me kemen e majt dhe ka marr pjes ne disa kampionate ne Europe kundra FC Barcelones & Villareal. Dren Dobruna is an Albanian American born…

Albanian Genocide by Greece – 75 Year Anniversary!

Albanian Genocide by Greece – 75 Year Anniversary!

The Photo Collection of Cham Refugees Albania in 1945 Chameria is a mountainous region of the southwestern Balkan Peninsula that now straddles the Greek-Albanian border. Most of Chameria is in the Greek Province of Epirus, corresponding largely to the prefectures of Thesprotia and Preveza, but it also includes the southern-most part of Albania, the area…

“Kosova duhet të qëndrojë në kurs” nga Shirley Cloyes DioGuardi Përgjigjja ndaj taksës 100%mbi Serbi

“Kosova duhet të qëndrojë në kurs” nga Shirley Cloyes DioGuardi Përgjigjja ndaj taksës 100%mbi Serbi

Përgjigjja ndaj taksës 100 për qind mbi Serbinë: Unë besoj se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë tejkaluar kufijtë e tyre duke i bërë thirrje Kosovës që të shfuqizojë tatimin e 100 për qind të importit nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina. Një vend sovran ka të drejtën sovrane të ngarkojë çdo gjë që dëshiron…